Ambassadors

Musicoin, ana akım müzik yayın servisleri arasında sanatçılara en yüksek oranda ödeme yapmayı garanti eder.

4 EYLÜL 2018, Hong Kong

Dünyanın blokzincir teknolojisi ile desteklenen ilk müzik yayın servisi olan Musicoin Projesi, sektörde bir ilki daha başararak sanatçıların emeğinin karşılığını tüm diğer lider yayın servislerinden daha yüksek marjlarda ödemeyi taahhüt etmektedir.

Geçen sene yaşanan coşkulu boğa piyasası hareketinin ardından kriptopara piyasası 2018’in çoğunda önemli bir toparlanma dönemine girmiştir. Her ne kadar bu durum piyasanın dalgalı yapısının tabiatına uygun olsa da, şarkılarını Musicoin platformundan sunan sanatçılar açısından, piyasa değeri sadece spekülasyonla değil işlevsellikle de ilişkilidir.

Musicoin sanatçı ödemelerine düzeltme getiriyor (8 Eylül)

Her bir akış halihazırda oynatma başına anında 1 Musicoin ödeme yapmasına rağmen (ki bu durum Apple Müzik, Amazon Müzik ve Spotify dahil olmak üzere pazardaki bütün lider müzik platformunlarının üstünde bir rakamdır) Musicoin Projesi PPP (Pay-Per-Play / çalma başına ödeme) protokolüne bir ayarlama yapmayı seçerek, sanatçıların uzun süreli ayı piyasalarında bile en iyi bedeli almasını garanti etmektedir.

Şarkı akışı başına ortalama brüt ödeme
(Kaynak: The Trichordist, 15 Ocak 2018)

Bu düzenlemeyle platform, Musicoin’in piyasa fiyatı 0,01 dolardan az olduğunda, çalma başına 0,011 dolara eşdeğer bir ödeme yapacak şekilde kodlanacaktır. Ve lider yayın servislerinden farklı olarak, Musicoin’deki sanatçılar yayınlarının telif haklarının her zaman %100’üne sahipler. Musicoin’in piyasa fiyatı 0.011 dolarlık asgari ödeme tutarının üzerine çıktığında, bu özel ayar otomatik olarak devre dışı bırakılır, böylece sanatçılar piyasadaki dalgalanmalardan kazanç sağlayabilirler. Buna ek olarak, önde gelen platformlar arasında en yüksek ödemeyi yapan platform olmak için gelecekte bu asgari ödeme miktarı artırılabilir.

Musicoin Projesi’nin kurucusu Isaac Mao, “Sınıfının en iyi yayın telif haklarını garantilemek, müzik endüstrisinin can damarı olan müzisyenlere yazılmış aşk mektubu gibidir.” diyor ve ekliyor: “Şirketlerin, müzisyenlerin yoğun emekleri üzerinden şişmanlamalarından sıkıldık. "
Sanatçıya öncelik verme konusundaki bu açık ve net kararlılık, büyük şirketler tarafından domine edilmiş bir sektörde eşi benzeri görülmemiş bir durumdur. Ağustos ayında yayınlanan bir Citi GPS raporuna göre; albüm satışları, yayınlar, YouTube reklamları, radyo yayın hakları ve bilet satışları dahil olmak üzere 2017’de elde edilen gelirin %88 gibi şok edici bir kısmını plak şirketleri ve müzik şirketleri absorbe etmiştir. Ve eğer bu yeterince can sıkıcı görünmediyse, bu %12’lik sanatçı ödemesinin 2000 yılından beri sadece %5 oranında arttığını da göz önünde bulundurun.

Musicoin’in Baş İçerik Sorumlusu Zeljko Stanojkovski, “Sanatçılara öncelik vermek, onlarca yıldır süregelen ve sanatçılara payın çok küçük bir kısmını veren talihsiz 'endüstri standardı’na karşı gelir. Sanatçılara yayınlarının telif haklarının %100’ü vermemizin, müzik endüstrisinde büyük bir değişiminin tetiklenmesine yardımcı olabilecek güçlü bir mesaj vermesini umuyoruz. Bu PPP ayarı, Musicoin’in temel amaçlarından biri olan “endüstrinin sanatçı lehine değiştirilmesi” fikrini desteklemektedir." diye ekledi.

En iyi yayın bedellerini almaya istekli sanatçılar, Musicoin’e hemen katılmaya davet ediliyor.

Musicoin (MUSIC, Musicoin blokzinciri üzerine inşa edilmiş akıllı bir kriptopara birimi ve müzik akışı platformudur. Dünya çapında sanatçı ve dinleyiciler Musicoin’in musicoin.org adresindeki resmi web sitesini ziyaret etmeye davet ediliyor.

Medya araştırmaları için lütfen press@musicoin.org ile iletişime geçin. Güncellemeler için musicoin.org adresinden topluluğa katılın.

Çeviri : Gökçe Arpat